Ak sa chystáte predať byť alebo inú nehnuteľnosť, naskytuje sa otázka či ho/ju predať v súčasnom stave alebo ho/ju pred samotným predajom renovovať a zvýšiť tak jeho/jej cenu. Je treba zvážiť, či sa vám takáto investícia vyplatí z pohľadu financií aj energie, ktorú do renovácie vložíte. V prípade, že plánujete byt predať napríklad za 3 roky a vaša kuchyňa by potrebovala vymeniť, možno uznáte za vhodné to urobiť teraz a užiť si tak výhody novej kuchyne predtým, než sa odsťahujete. Ak sa však chystáte byt predať už budúci rok, možno vám komplikácie a nepohodlie pri inštalácii novej kuchyne za to nestoja. Preto je treba zvážiť si svoje osobné ciele pred tým, ako sa pre renováciu rozhodnete.

Tipy na renováciu

Vymaľovanie stien

Nová externá omietka domu, či čerstvé vymaľovanie stien bytu dodajú nehnuteľnosti punc novoty. Zvyčajne sú pre kupujúceho lákadlom a pravdepodobne vám zabezpečia zvýšenie predajnej ceny nehnuteľnosti.

Renovácia kúpeľne

Pokiaľ je vaša kúpeľňa zastaralá a rozhodnete sa pre jej rekonštrukciu ešte pred predajom bytu, majte na pamäti, že to, čo sa páči vám, sa nemusí zákonite páčiť aj kupujúcemu. Odporúča sa teda zvoliť skôr neutrálne farby obkladačiek a žiadne extravagantné prvky. Zaistíte si tým širšiu škálu ľudí, ktorí môžu prejaviť záujem o kúpu bytu. Niekedy aj obyčajná výmena umývadla či vyčistenie špár medzi obkladačkami môže ovplyvniť záujem kupujúceho o váš byt.

Výmena okien

Napriek mnohým predsudkom výmena starých okien za nové plastové nemusí byť žiadnym strašiakom. Takáto renovácia patrí zvyčajne medzi najdrahšie a môžete vďaka nej počítať s relatívne vysokou návratnosťou investícií.

Aj keď cena zrenovovaného bytu bude určite vyššia ako cena bytu v pôvodnom stave, výrazná rekonštrukcia sa ako investícia pred predajom vždy neodporúča. Vkus kupujúceho sa od toho vášho môže líšiť a mnoho ľudí preferuje prerobiť si byt podľa vlastných predstáv. Často je práve nižšia cena dôvodom, prečo sa kupujúci pri výbere zameriavajú na staršie byty.