Rozhodli ste sa kúpiť alebo predať nehnuteľnosť, ale neviete kde a ako začať? Ideálne je obrátiť sa na realitnú kanceláriu, ktorá vám v tomto procese pomôže a ušetrí čas. Na realitnú kanceláriu je vhodné obrátiť sa najmä v prípadoch, ak:

• s predajom alebo kúpou nehnuteľnosti nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti,

• nemáte čas ani chuť sa venovať lustrácii trhu s nehnuteľnosťami,

• nechcete dojednávať podmienky prevodu s predávajúcim alebo kupujúcim,

• neviete aké dokumenty potrebujete na takúto transakciu,

• kupujete nehnuteľnosť v neznámej lokalite.

Trh s nehnuteľnosťami je v súčasnosti plný ponúk. Ak si ustálite čo chcete kúpiť alebo predať a za akú cenu, základné kritéria stačí uviesť realitnej kancelárií a tá vám, podľa vami zvolených požiadaviek, nájde vysnívanú nehnuteľnosť.

Pri výbere realitnej kancelárie si dôkladne zvážte dostupné ponuky a s jej výberom sa neponáhľajte. Ideálne je, ak dáte na odporúčanie známeho alebo vlastnú dobrú skúsenosť. Pred oslovením realitnej kancelárie si pozrite, na aké nehnuteľnosti sa špecializuje, aké inzeráty má v súčasnosti v ponuke, či inzeráty majú kvalitné spracovanie a pod. Dohodnite si osobné stretnutie, na ktorom si prejdite podmienky spolupráce. Ďalej si prehodnoťte, či má ísť o výhradnú alebo nevýhradnú spoluprácu (ak si zvolíte výhradnú, sprostredkovať vašu nehnuteľnosť bude môcť len tá kancelária, s ktorou uzavriete zmluvu). Väčšina klientov si spravidla zvolí nevýhradnú spoluprácu, najmä z dôvodu, že nechcú byť viazaní len na jednu kanceláriu, prípadne chcú mať možnosť nájsť si záujemcov aj sami.

So spoluprácou s realitnou kanceláriou sú však spojené aj nevýhody. V prvom rade treba rátať s províziou za sprostredkovanie. Práve vysoké finančné provízie mnohých odrádzajú od oslovenia realitných kancelárií. Zároveň treba počítať aj s tým, že určitý čas budete musieť venovať komunikácií s kanceláriou, stretnutiam so záujemcami a pod., takže v konečnom dôsledku sa predaj alebo kúpa nezaobíde bez vašej súčinnosti a času.

Aj napriek vyššie uvedenému, profesionálna realitná kancelária vám dokáže ponúknuť kvalitné služby, ktoré vám proces kúpy alebo predaja nielen uľahčia, ale ušetria najmä váš čas aj peniaze.